Univerzális kantár:
Az univerzális kantár a legelterjettebb kantárfajta. Használata általános, kezdő lovak idomítására, edzésekre, ugró és military versenyekre használják. A csikókantárok különböző típusait az határozza meg, hogy az orrszíj helye és csatolása hol történik.
Western kantár:
Orszíj nálküli kantárféle
Nagykantár:
Csak tapasztalt lovasoknak ajánlható. Díjlovagló versenyekre való, mivel az a célja, hogy a lovas parancsait a legpontosabban közvetítse az állkapocsra gyakorolt határozott nyomás által.
A nagykantár két zablából áll, egy kisebb típusú csikózablából és egy feszítőzablából. A feszítőzablát az álladzólánc rögzíti. Minél hosszabb a feszítőzabla alsó ága, a feszítőág, annál erősebb a zabla hatása. Az álladzóláncnak rá kell simulnia a ló állára. Ha túl feszes, akkor fájdalmasan belevág a ló bőrébe, ha viszont túl laza, akkor nem fejt ki megfelelő hatást.
Hannveri kantár:
A hannoveri kantáron kis karika alkotta csukló van. Az orrszíj az orrlyukak fölött helyezkedik el, és a zabla alá csatolják. Erősebb szájú lovakhoz jól használható kantártípus, de használatával vigyázni kell, nehogy túlzottan szűkre csatolva akadályozza a ló légzését.
Mexikói kantár:
Első ránézésre hasonlít a kombinált kantárra, ám ha alaposabban szemügyre vesszük, láthatjuk, hogy a két kantár más mechanikával bír. A leglényegesebb különbség abban nyilvánul meg, hogy itt a két orrszíj keresztezik egymást, és nem egymás mellett haladnak el. A két szíjat egy bélelt, kör alakú bőr tartja össze.Leggyakrabban ugróversenyeken találkozhatunk vele.